Głogówecka Akademia Wiedzy

Opublikowano 16 listopada 2015

Dnia 20 listopada odbyły się kolejne zajęcia GAW.

Temat pierwszy „Jubileusz Miłosierdzia Bożego” rozwiązał miejscowy wikariusz ks. mgr Paweł Chlipała. Wiemy, wszyscy iż papież Franciszek ogłosił zbliżający się rok rokiem miłosierdzia Bożego. Obchodzić go będziemy od 8 grudnia br. czyli od uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny do 20 listopada 2016 czyli do święta Chrystusa Króla Wszechświata. Inicjatorem tej szlachetnej idei był Jan Paweł II, który w stosownej encyklice wyłuszczył potrzebę pochylenia się nad ludźmi potrzebującymi pomocy. W dzieło to wpisała się siostra Faustyna Kowalska, której bogobojny żywot i czyny stanowiły realizację idei Chrystusowego miłosierdzia. Ilustracją do słów prelegenta były obrazy ukazujące motyw syna marnotrawnego podejmowanego tak chętnie przez malarzy różnych epok kulturowych a także oraz pochodzący z 1934 r stanowiący plastyczne ucieleśnienie wizji siostry Faustyny. Parafia nasza włączy się również szeroko zakrojonymi akcjami i modlitwą w obchody tego jubileuszu.

„Bezsenność”, tak lakonicznie sformułował swój wykład znany słuchaczom akademii lek. med Henryk Grek. Potrzebę sięgnięcia do tego tematu uzasadniają cyfry. Statystyki głoszą, iż na dolegliwości tę skarży się od 15-30% populacji świata. Prelegent rozpoczął swój wywód od wyjaśnienia snu, czyli stanu, w którym organizm nasz wycisza się i zbiera siły do dziennego działania. Przyczyną bezsenności są wielorakie /stres, depresja, przewlekłe choroby ciała, uzależnienie od używek i inne/ Zdaniem pacjenta będzie więc próba ich eliminacji. Wykładowca, jako wieloletni praktyk medyczny, radzi osobom cierpiącym dostosować się do kilku elementarnych zaleceń/ wyliczanie indywidualnego zapotrzebowania na sen, unikanie posiłków na 3 godz. przed snem, unikanie drzemek w ciągu dnia, wystrzeganie się gorących kąpieli przed snem, unikanie światła w sypialni/ Ten bardzo praktyczny wykład uzmysłowił jak ważną rolę odgrywa w życiu ludzkim sen, ostrzegał też przed zbyt łatwym sięganiem po powszechnie dostępne środki farmakologiczne.

O dobry nastrój wieczoru zadbał tym razem pan mgr. Rafał Miczka kierujący Młodzieżową Orkiestrą Dętą działającą przy Domu Kultury. Trzydziestu pięciu młodych muzyków zaprezentowało mało znane aranżowane melodie pochodzące z amerykańskich filmów. Występ naszej dorodnej i utalentowanej młodzieży przyjęty został radosnymi oklaskami.

Kolejne zajęcia zaplanowano na 4 grudnia.

Barbara Grzegorczyk