Papas Kriege

by

Kategoria Wydarzenia

Opublikowano 6 października 2017


Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku zaprasza na spektakl pt. „Papas Kriege” (Wojny Tatusia), w języku polskim, niemieckim i francuskim.
13 października 2017 r. godz. 11.00, sala widowiskowa MGOK

Zapraszamy/ wstęp wolny

Tekst: Matthias Kuchta
Reżyseria: Claude Magne
Dramaturgia: Katja Lilih Leinenweber
Video, sounddesign: Fabian Schulz
Występują: Zbigniew Moskal, Laurent Varin, Matthias Kuchta
Premiera: 24 czerwca 2017 na festiwalu NEANDERLAND-BIENNAL

Kulisy powstania sztuki.

Ksenofobia, nacjonalizm, brak tolerancji, samouwielbienie i wiara w propagandę doprowadziły do katastrofy obu Wojen Światowych. Dziadek Matthiasa Kuchty brał udział jako sanitariusz podczas bitew we Francji w latach 1914-1918 i stał się później zagorzałym pacyfistą. Jego ojciec, zagorzały narodowy socjalista, brał udział jako żołnierz (radiotelegrafista) w napadach na Belgię, Polskę, Francję i Rosję. Jego listy z poczty polowej dają nam wgląd w świat myśli i psychikę młodego, niemieckiego intelektualisty żołnierza, który przeżywa strach i zniszczenie, usprawiedliwia, stylizuje się na bohatera, banalizuje okropne czyny żołnierzy, usprawiedliwia wszystko ideologią nazistowską.

Jasna staje się przemiana podatnych na wpływy, odurzonych, domniemanych bohaterów w bezradnych, cierpiących na chorobę żołądkową pokonanych. Listy miłosne do matki Matthiasa Kuchty stanowią potworny kontrast do działań faszystowskiej armii i własnych poczynań.

Treść sztuki

Trzech aktorów z dzisiejszej generacji dziadków, trzy całkiem różne charaktery z trzech narodów, czy też trzech braci z rodziny Europa:

Matthias Kuchta (Niemcy), Laurent Varin (Francja) oraz Zbigniew Moskal (Polska), jak różni też są, tak bardzo połączeni są ze sobą przez historię Europy. W bogatej w obrazy historii, która bazuje na listach z poczty polowej i pamiętników żołnierzy z I i II Wojny Światowej, stawiają sobie pytania: Kim byli nasi ojcowie i dziadkowie. I kim byli ci domniemani wrogowie? Kto zrobił z nich żołnierzy i za jakim światem pojęć pośrodku tych okropności tęsknili ? Lecz nie spoglądają tylko i wyłącznie na historię, ale biorą również pod uwagę dzisiejszą Europę. Semestr studiów we Francji, spontaniczny weekend wypoczynkowy w Niemczech, szybko na zakupy do Polski. Tutaj żyć, tam pracować? W dzisiejszych czasach właściwie żaden problem, przecież to jest nasza Europa, albo?

Poruszający kalejdoskop z głośnymi i cichymi momentami, bogatymi w obrazy scenami, dużo akcji ciała oraz atmosferyczne dźwięki.


Dodaj komentarz