"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja pn. "Smaki dobrego życia" - modernizacja kuchni oraz wyposażenie zaplecza kuchennego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku na potrzeby prowadzenia warsztatów kulinarnych" mająca na celu stworzenie warunków do prowadzenia warsztatów kulinarnych oraz informatycznych przez przystosowanie obiektu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku do prowadzenia zintegrowanej działalności, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Jako pierwsza wystÄ…piÅ‚a pani Janina OkrÄ…gÅ‚y, posÅ‚anka na Sejm RP, lekarz internista. Temat wystÄ…pienia brzmiaÅ‚ “Choroby rzadkie”, z którego sÅ‚uchacze mogli siÄ™ dowiedzieć, iż owe “rzadkie” sÄ… niestety czÄ™ste, mówimy bowiem o schorzeniach, które pojawiajÄ… siÄ™ u piÄ™ciu osób na 10 tyÅ›. W Polsce choruje na nie od 6-8% spoÅ‚eczeÅ„stwa, czyli dość pokaźna liczba obywateli. W rejestrze chorób rzadkich warto odnotować mukowiscydozÄ™, chorobÄ™ Fabryego, pÄ™cherzowe oddzielenie siÄ™ naskórka i wiele, wiele innych skomplikowanie brzmiÄ…cych. Smutne jest to, iż dotykajÄ… one gÅ‚ównie dzieci. PodÅ‚oże ich jest na ogóÅ‚ genetyczne a możliwość wyleczenia niewielka. Utrudnienie stanowi tu fakt, iż pacjÄ™ci sÄ… rozproszeni, nie zawsze też wÅ‚aÅ›ciwie diagnozowani, a na rynku nie wiele jest tzw leków sierocych czyli adresowanych do pacjentów obarczonych rzadkÄ… chorobÄ…. Koszty leczenia przekraczajÄ… możliwoÅ›ci przeciÄ™tnie sytuowanych rodzin, stÄ…d też czÄ™ste apele medialne do spoÅ‚eczeÅ„stwa z proÅ›bÄ… o umożliwienie pokrycia kosztownego leczenia zagranicznego. Choroby rzadkie znalazÅ‚y siÄ™ już w 2000 r. w uregulowaniach prawnych UE (w tym naszego Ministerstwa Zdrowia). Ten pożyteczny wkÅ‚ad unaoczniÅ‚ gÅ‚Ä™biÄ™ problemów, z którymi borykajÄ… siÄ™ chorzy i odnoÅ›nie resorty gospodarki kraju.
Pan mgr Bernard Burek skupiÅ‚ siÄ™ na kwestiach ekonomicznych, a Å›ciÅ›lej na papierach wartoÅ›ciowych postrzeganych jako forma oszczÄ™dzania i inwestycji. Prelegent wyszedÅ‚ od informacji historycznej czyli faktu, iż gieÅ‚da papierów wartoÅ›ciowych pojawiÅ‚a siÄ™ w Polsce już w 1817 roku. Obecna potransformacyjna zawiÄ…zaÅ‚a siÄ™ w 1991 i opiera siÄ™ na francuskich wzorcach. SÅ‚uchacze mogli też sobie utrwalić pojÄ™cia podaży i popytu, a także wejść w arkana wiedzy o akcjach i obligacjach. UzmysÅ‚owili sobie też, że ich nabywanie jest najbezpieczniejszÄ… formÄ… oszczÄ™dzania, ponieważ oprocentowanie kapitaÅ‚u jest tu zawsze wyższe od bankowego. WykÅ‚adowca zakoÅ„czyÅ‚ lekkim i plastycznym uzmysÅ‚owieniem istoty hossy i bessy, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ wizerunkiem byka i misia. Ta bardzo praktyczna pigóÅ‚ka wiedzy ekonomicznej pozwoli być może umiejÄ™tnie pokierować wÅ‚asnymi finansami, a może nawet zaprowadzić do fortuny.
OprawÄ™ muzycznÄ… wieczoru zapewniÅ‚ chór “LORETO”, który niedawno obchodziÅ‚ swój srebrny jubileusz. Jego czÅ‚onkowie, pod batutÄ… pana Marcina ImioÅ‚ka zainaugurowali swój wystÄ™p znanÄ… pieÅ›niÄ… “Gaude Mater Poloniae”, by potem siÄ™gnąć po utwory z różnych okresów roku liturgicznego. SÅ‚uchacze mogli rozkoszować siÄ™ harmonijnymi dźwiÄ™kami czterogÅ‚osowego Å›piewu, a także oglÄ…dać fotograficznÄ… dokumentacjÄ™ 25-letniego istnienia zespoÅ‚u. W oklaskach zabrzmiaÅ‚a podziÄ™ka i dobre życzenia na dalsze lata aktywnoÅ›ci.
Barbara Grzegorczyk
ZdjÄ™cia: Å»ycie GÅ‚ogówka